Władysław Bartoszewski wywiad rzeka

Share

Wywiad Michała Komara z Władysławem Bartoszewskim jest dla mnie ważny z kilku powodów. Po pierwsze są to wspomnienia człowieka, który przeżył coś o czym nam udaje się zapominać na co dzień i nie traktujemy tego jako czegoś realnie nam grożącego. Wystarczy jednak wspomnieć rozpad byłej Jugosławii, żeby uświadomić sobie fakt, że historia lubi się powtarzać. Po drugie Władysław Bartoszewski jest przedstawicielem tej grupy katolików, która jest najbardziej, wg mnie, cenna. Dopuszcza u adwersarzy odmienne poglądy polityczne i religijne, a jedyne kryterium oceny człowieka to przyzwoitość. Po trzecie mówi o tym, że trudności życia codziennego są względne. Profesor Bartoszewski wspominając swoje aresztowanie w 1946 roku mówi: „Do dziś widzę wszystko, co mnie spotyka, w kategoriach względnych, choć żona powtarza mi: Nie można wszystkiego porównywać z Oświęcimiem. Odpowiadam:  Z pewnością, ale jednak tutaj nie ma komór gazowych.” Ile to razy zdarza nam się narzekać, że jesteśmy biedni, jest nam źle, nikt nas nie kocha, politycy nas okradają, a autostrady będą za sto lat! Przecież to nie ma żadnego znaczenia! Najczęściej te problemy są niczym w porównaniu do doświadczeń osób, które przeżyły piekło wojny, czy obozu. Mamy tysiące powodów, żeby cieszyć się życiem, a marnujemy czas na szukanie dziury w całym.

Kiedy na drodze prywatnej albo zawodowej spotykamy osobę z którą się nie zgadzamy, a formalnie ma ona wyższą pozycję, mamy możliwość przyznać jej rację (politycznie poprawne i obłudne), albo otwarcie powiedzieć swoje zdanie. Nie jest łatwo mówić co się myśli tak, żeby nie obrazić drugiej strony, ale moim zdaniem trzeba to robić. Wystarczy, że dobrzy ludzie są bierni, żeby zło rosło w siłę. Potwierdzenie tej zasady możemy znaleźć na osiedlu, w pracy, właściwie wszędzie.

Słowa profesora Bartoszewskiego wielokrotnie były dla mnie inspiracją do podejmowania różnych działań. Pewnie dlatego jego książki są dla mnie jednymi z najważniejszych. Równie ważną zmieniającą postrzeganie rzeczywistości jest książka „Człowiek w poszukiwaniu sensu” Viktora E. Frankla.

 

Rafał Ignasiak

coach i trener biznesu

Zobacz również...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *