Człowiek w poszukiwaniu sensu – Viktor E. Frankl

Czlowiek-w-poszukiwaniu-sensu-217x300„Pewnego dnia zauważyłem leżący na stole kawałek marmuru. Kiedy zapytałem ojca skąd się tam wziął, odparł, że znalazł go w miejscu, gdzie narodowi socjaliści spalili największą wiedeńską synagogę. Zabrał go ze sobą do domu, ponieważ był to fragment tablicy z dziesięcioma przykazaniami. Na marmurze wyryta była złocona hebrajska litera: ojciec wyjaśnił mi, że symbolizuje ona jedno z przykazań. Natychmiast zapytałem: – Które? On zaś odparł: – Czcij ojca swego i matkę twoją, abyś długo żył na ziemi. W tej samej chwili postanowiłem pozostać razem z moimi rodzicami, na tej ziemi, i zapomnieć o amerykańskiej wizie.”

Powyższy cytat zaczerpnięty jest ze wstępu do książki „Człowiek w poszukiwaniu sensu” Viktora E. Frankla. Autor opisuje sytuacje, która miała miejsce na krótko przed przystąpieniem Stanów Zjednoczonych do II Wojny Światowej. Decyzja, którą podjął miała dla niego ogromne znaczenie. Wkrótce został zesłany do obozu zagłady. Łącznie spędził w niemieckich obozach trzy lata – miedzy innymi w Auschwitz i Dachau. Większość jego bliskich zginęła z rąk faszystów. Jego książka to poruszający obraz, który zmusza do zastanowienia nad tym co jest w życiu ważne, co stanowi jego sens. Daje też przykład jak nawet w skrajnych warunkach złapać nić życia i mocno jej się trzymać.

Frankl był psychiatrą, twórcą trzeciej szkoły wiedeńskiej tzw. szkoły logoterapii (po psychoanalizie Freuda i psychologii indywidualnej Adlera). W myśl podstaw teoretycznych logoterapii każdy człowiek osobiście decyduje, czy w danej sytuacji zachowa się przyzwoicie lub nieprzyzwoicie. Czynniki biologiczne, psychiczne i socjologiczne determinują ludzką kondycję, ale nie są w stanie odebrać wolności wyboru.

Książka ta jest o tyle niesamowita, że swoje przeżycia opisuje psychiatra, osoba, która „zawodowo” zajmuje się postawami ludzi, próbując znaleźć wyjaśnienie takiego czy innego zachowania. Musiał zmierzyć się z bezmiarem okrucieństwa, rozpaczy i bezsilności. Niezwykły jest opis walki o to żeby przetrwać z jednej strony, a z drugiej obraz ludzi, którzy utracili sens życia i poddali się. Myślę, że narzekając na trudności dnia codziennego powinniśmy czasem zwrócić uwagę na fakt, ze otaczająca nas rzeczywistość jest fantastyczna. Mamy mnóstwo powodów, żeby cieszyć się, życiem. Kochać i być kochanym. Historia ta powinna też być przestrogą, tak jak inne świadectwa z tego okresu.

Rafał Ignasiak

coach i trener biznesu

Zobacz również...