Duchowość

Share

duchowość to najgłębszy poziom funkcjonowania człowieka

Mam taką ulubioną formułę, która zdaje się dobrze obrazować to, z czym w kontekście duchowości mamy obecnie do czynienia na świecie.

Wyobraź sobie, że kiedyś, bardzo, bardzo dawno temu, naszą planetę zamieszkiwała jakaś wielka starożytna cywilizacja, która wypracowała system duchowego rozwoju. Zdobyła wiedzę, dostąpiła poznania, innymi słowy, zgłębiła ludzką świadomość. Po czym… odeszła. Zniknęła i właściwie ślad by po niej zaginął, gdyby nie pojedyncze przekazy, w których zawarła swoją wiedzę. Tak zamknął się pierwszy etap ludzkiego rozwoju.

W drugim etapie pojawili się mistycy i święci. Jak świat długi i szeroki, głosili wiedzę o duchowości, zapraszali do Królestwa Niebieskiego, obiecywali nirwanę. Stworzyli wspaniałe duchowe systemy uczące ludzi, jak podążać ścieżką rozwoju, czynić dobro i dzielić się nim z innymi. Szybko o ich prawdziwym przesłaniu zapomnieliśmy i stworzyliśmy wielkie organizacje mające głosić ich nauki.

Tak skończył się drugi etap, a zaczął trzeci.

Najtragiczniejszy w skutkach. Organizacje te bowiem z biegiem czasu stworzyły własne systemy, coraz bardziej oderwane od pierwowzoru, a nawet z nim sprzeczne. Przelewały krew w imię duchowości, którą zastępowały wystawnymi ceremoniami. Zaczęły celebrować duchowość tak okazale, że w końcu sama celebracja zrobiła się ważniejsza od duchowości. Na całym świecie odbywały się rytuały, ceremonie, większe czy mniejsze widowiska, po których zaczęliśmy się orientować, że ten oferowany nam show jest pusty w środku.
Coraz więcej ludzi coraz częściej deklaruje swoją duchowość, nie będąc członkami żadnego Kościoła ani wyznawcami żadnej religii. Duchowość, nie odnalazłszy się w strojnych ornamentach i pozłacanych kielichach, znalazła właściwe miejsce — w ludzkim sercu. Tyle że teraz organizacje nie są potrzebne.

Tą duchowością niebawem zacznie żyć świat, zamykając trzeci etap i otwierając się na czwarty; co objawia się już z coraz większą siłą — w ludzkiej świadomości, w chęci poszukiwania, zmiany dotychczasowego wegetatywnego życia na życie w pełnych zakresach częstotliwości. Na życie na następnym poziomie.

Źródło: Jarosław Gibas, Życie następny poziom

Rafał Ignasiak

coach i trener biznesu

Zobacz również...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *