TiNa: Burza mózgów

mózgu w coachinguBurza mózgów to najbardziej znana metoda twórczego rozwiązywania problemów, wymyślona przez Alexa Osborna.

Polega na generowaniu i weryfikacji rozwiązań w procesie pracy grupowej lub indywidualnej.

Siłą (silnikiem) metody są:

  • świadome oddzielenie dwóch faz: (1) generowania pomysłów, (2) oceny i weryfikacji rozwiązań,
  • odwołaniu się do intuicji, przeczuć i fantazji,
  • zgromadzenia jak największej liczby pomysłów.

Ocena jest podstawowym hamulcem w wytwarzaniu nowych rozwiązań. To przekonanie, które ma wiele uzasadnień w badaniach naukowców zajmujących się motywacją. Wypowiedziana w głowie ocena (zjawiska, przedmiotu, wypowiedzi, zachowania, pomysłu) zabija w nas ciekawość, która jest motorem szukania wyjaśnień, a co za tym idzie znajdowania rozwiązań.

Podstawowy model burzy mózgów, określony przez Osborna, wyznaczają cztery zasady, które koniecznie należy stosować w czasie sesji generowania pomysłów. Są to:

1. Zasada odroczenia oceny — wszelkie ocenianie jest zabronione.
2. Zasada fantazjowania — wymyślanie najbardziej nawet nieprawdopodobnych, fantastycznych czy wręcz absurdalnych pomysłów jest jak najbardziej na miejscu. Taki absurdalny lub fantastyczny pomysł może bowiem natchnąć kogoś ideą bardziej racjonalną.
3. Zasada modyfikacji i przekształcania — wskazane jest udoskonalanie, przekształcanie, modyfikowanie i uzupełnianie pomysłów innych osób, a także sugerowanie się nimi przy wymyślaniu zupełnie nowych.
4. Zasada przechodzenia ilości w jakość — im większa liczba pomysłów, tym większe prawdopodobieństwo znalezienia pomysłu optymalnego. Należy więc gromadzić jak najwięcej idei i pomysłów.

Dobrze jest poddawać procedurze burzy mózgów problemy konkretne (co zrobić? jak zrobić? w jaki sposób?) oraz otwarte (mające więcej, niż jedno możliwe rozwiązanie).

—–
Zapraszam do kontaktu w sprawie indywidualnych sesji coachingowych!

Rafał Ignasiak

coach i trener biznesu

Zobacz również...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *