Omer The Coach, czyli coaching przez duże C

omer482 drużyny z całej Polski. Ponad 3000 uczestników (dzieci, młodzież, studenci, bywają też drużyny dorosłych). Kilkuset wolontariuszy. Trenerzy, Szeryfowie, Sędziowie. Pięć Problemów Długoterminowych i konkurs Problemów Spontanicznych. W cieniu dyskusji o skuteczności, sensie i “prawdziwych” zasadach coachingu po raz kolejny odbywa się akcja, która ma w swoich założeniach wiele wspólnego z coachingiem.

Odyseusze uczą się marzyć – odważnie i w oparciu o cele, myśleć – samodzielnie i nieszablonowo, i tworzyć – rozwiązania oryginalne i efektywne zarazem. Zachęcamy ich, by działali w duchu innowacji – łamiąc schematy i przyzwyczajenia, …  

odyseja.org


Odyseusze pracują w grupach 5-7 osobowych pod opieką trenera. Drużyny współzawodniczą w czterech grupach wiekowych. Laureaci Eliminacji Regionalnych biorą udział w Finale Ogólnopolskim, a laureaci tego ostatniego mogą reprezentować Polskę na Finałach Światowych w Stanach Zjednoczonych. Rok w rok nasze drużyny zajmują tam czołowe miejsca. Podczas konkursu drużyna ma 8 minut na zaprezentowanie przygotowanego rozwiązania Problemu Długoterminowego, a w części Spontanicznej mierzą się z zadaniem niespodzianką. W 2016 roku nasi Odyseusze na Finałach Światowych zdobyli łącznie jedenaście pucharów – w tym cztery złote, trzy srebrne, dwa brązowe i dwie Nagrody Ranatra Fusca za Wybitną Kreatywność.

Samodzielność

Cały program opiera się na samodzielności Odyseuszy. Sami wybierają Problem Długoterminowy. Sami przygotowują rozwiązanie. Sami prezentują. Trener jest opiekunem i animatorem, ale wszelkie podpowiedzi (tzw. pomoc z zewnątrz) są niedozwolone. Trener może zaproponować zabawę lub ćwiczenie, która zainspiruje do rozwiązania, ale nie podaje nic na tacy. Może nauczyć wbijać gwoździe, ale nie może przybić gwoździa do konkursowego elementu rozwiązania.

Zasoby

Odyseusze mają wszystkie zasoby, żeby znaleźć rozwiązanie i … znajdują. A jak nie mają to mogą je zdobyć :-). Często są to pomysły i rozwiązania niesamowite. Czasem bardzo zaawansowane technicznie. Budują pojazdy, ruchome części dekoracji, a nawet elektroniczne instrumenty muzyczne. Konstrukcja z drewna balsa, która waży 18g (tak gram!) potrafi utrzymać ciężar 300kg!

Odpowiedzialność

Pracując bez pomocy ze strony dorosłych, dzieci czują się odpowiedzialne za swoje decyzje i dumne z osiągnięć. Eksperymentują i ryzykują. Uczą się grać uczciwie, a podejście fair play jest dodatkowo wzmacniane.

Rozwiązanie istnieje

Problemy są bardzo szczegółowo opisane i zawierają wiele wymogów, które należy uwzględnić, żeby osiągnąć sukces. Odyseusze uczą się twórczego podejścia do wyzwań i krytycznego myślenia przy szukaniu rozwiązań. Pewne jest jednak, że rozwiązanie istnieje. „Nie ma czegoś takiego jak zły pomysł. Zawsze natomiast istnieje pomysł lepszy.” mówi Dr C. Samuel Micklus, twórca Odysei Umysłu.

Miałem okazję brać udział w programie jako sędzia i trener. Jest to niesamowite doświadczenie. Spotkanie z entuzjazmem na najwyższym poziomie. Ma też wymiar praktyczny. Bycie sędzią to niesamowita lekcja uważności, obserwacji i pokory. W pracy trenera i coacha bezcenne.

25 lat Odysei umysłu to ogromna pozytywna energia, a jej symbolem jest maskotka Omer. Dla mnie, to Omer The Coach :-).

Właśnie trwają ostatnie przygotowania do kompletowania składu sędziowskiego i w niektórych lokalizacjach (np. w Poznaniu) potrzebni są wolontariusze. Włącz się! Naprawdę warto!
Acha … i tam nikt nie mówi o coachingu 🙂

źródło cytatu: odyseja.org

źródło zdjęcia: http://www.sp15olsztyn.usr.pl/aktualnosci-2013/odyseja/new_page_2.htm

Rafał Ignasiak

coach i trener biznesu

Zobacz również...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *